LITERATURA w RWK #12/2022: Małgorzata i Maciej Dziczkowscy, Katarzyna Majgier, Aleksandra Wrońska [PODCAST|VIDEO]

Jacek Antczak, Michał Kwiatkowski | Utworzono: 2022-03-31 19:00 | Zmodyfikowano: 2022-03-31 19:00

W audycji książkowej Radia Wrocław Kultura gościli:

 

Małgorzata i Maciej Dziczkowscy. „Dawniej na świecie magia przeplatała się z życiem codziennym, dobre duchy i złośliwe chochliki były stałymi towarzyszami życia człowieka. Dziś o nich nie pamiętamy, przestajemy w nie wierzyć, a przecież one tam nadal są, wystarczy odpowiednio patrzeć i dobrze słuchać”. Autorów „Baśni i legend Gór Złotych” (wyd. Kopalnia Złota w Złotym Stoku) zapytaliśmy o te najciekawsze podania związane z historią Złotego Stoku i okolic oraz potrzebę ich przekazywania i tworzenia.

 

Baśnie i legendy Gór Złotych”- geneza.

 

Książka złota i nieskromna.

 

Kopalnia Złota w Złotym Stoku.

 

PODCAST


Katarzyna Majgier. Zbuczyna pod Krakowem, rok 1890. Zosia, młoda służąca z podkrakowskiego dworku, zostaje zwolniona z pracy. Spodziewa się dziecka swojego pracodawcy, dziedzica Karola Rozchodowskiego, którego wściekła żona wyrzuca biedną dziewczynę na bruk. Kraków, ulica Grodzka. Bogaty krakowianin, Teodor Lutoborski, spisuje testament, a następnie popełnia samobójstwo. Po otwarciu dokumentu okazuje się, że Lutoborski cały majątek rozdzielił pomiędzy służącego Marcela i kuzyna – Floriana, pięknoducha marzącego o karierze artystycznej. Rodzinne tajemnice, wielkie namiętności i zakazana miłość, a w tle XIX-wieczny Kraków z jego malowniczą bohemą, blichtrem, ale i ciemnymi zaułkami, gdzie toczy się prawdziwe życie. To centrum akcji trzytomowej sagi rodzinnej „Kuchannymi drzwiami” („Gra pozorów”, „Światło i cień”, trzeci tom ukaże się latem - Słowne), o której to rozmawialiśmy z Autorką.

 

PODCAST


Aleksandra Wrońska. 4 kwietnia startują we Wrocławiu XIII Dni Kryminalistyki. Organizowana przez wrocławski oddział Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Prawa ELSA Wrocław impreza to oryginalny, cykliczny, 5-dniowy projekt przeznaczony dla wszystkich. Z koordynatorką Dni Kryminalistyki rozmawialiśmy o tegorocznej edycji, a także o kryminałach i innych książkach cieszących się ogromnym powodzeniem wśród czytelników oraz… prawników czyli praktyków.

 

Kryminalistyka - co to?

 

Co czytają prawnicy?

 

XIII Dni Kryminalistyki.

 

PODCAST


Do usłyszenia i zobaczenia w czwartki (16.00 - 19.00) i w piątki (powtórka audycji: 8.00 - 11.00) w  DAB+, aplikacjach mobilnych i na www.radiowroclawkultura.pl.


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.