Wrocławianka wicemistrzynią świata w kajakowym freestyle'u

Piotr Pietraszek, PAP/mat.prasowe | Utworzono: 2023-10-19 07:05 | Zmodyfikowano: 2023-10-19 07:05
Wrocławianka wicemistrzynią świata w kajakowym freestyle'u  - fot .Z.Tuła/T.Czaplicki
fot .Z.Tuła/T.Czaplicki

Zawodniczka Karkonoskiego Klubu Kajakowego po raz pierwszy wystartowała w tej kategorii, bo dotychczas rywalizowała tylko w kajaku. W tym roku postanowiła do swojego treningu dołączyć kanadyjkę, w której zawodnik klęczy zamiast siedzieć i używa pagaja - wiosła o jednym piórze.

- Porównując kanadyjkę do kajaka, to w C1 ma się dużo mniejszą kontrolę. Klęcząc z podwiniętymi nogami w środku trudniej jest manewrować łódką, a jedno pióro zamiast dwóch nie ułatwia sprawy. Na tak dużej wodzie samo złapanie fali nie jest łatwe, a co dopiero robienie tricków - skomentowała Zofia Tuła.

Pochodząca z Wrocławia zawodniczka w eliminacjach uplasowała się na 3. pozycji i awansowała do finału. Polka w zaciętym i momentami dramatycznym finale zajęła drugie miejsce tuż za broniącą tytułu Brytyjką Ottie Robinson-Show, a przed jej rodaczką Tamsyn McConchie. Zofia Tuła zdobyła tym samym historyczne srebro i tytuł wicemistrzyni świata.

Z bardzo dobrej strony pokazał się Tomasz Czaplicki, który co prawda nie powtórzył sukcesu z Nottingham (wicemistrzostwo świata 2022), ale dostał się do półfinału i uzyskał jak do tej pory najwyższą - 10. lokatę podczas mistrzostw świata na dużej fali w konkurencji K1.

Zawody odbyły się na rzece Chattahoochee.