Nie Było Grane 16/01 czyli Brian Burton, Bydgoszcz i Black Flag

Michał Kwiatkowski | Utworzono: 2016-01-16 09:25 | Zmodyfikowano: 2016-01-16 09:25
A|A|A

Brian Burton to jeden z najzdolniejszych producentów na świecie. Bardziej znany jako Danger Mouse, a więc osoba odpowiedzialna za albumy Gorillaz, The Black Keys, Becka czy U2. Niedawno uruchomił własną wytwórnię 30th Century Records, a „30th Century Records Compilation Volume I” to jego pierwsza propozycja jako wydawcy. Co prawda do Polski dotrze w połowie lutego... ale dla nas nie ma rzeczy niemożliwych i w połowie stycznia sprawdzimy jak brzmią gitarowe eksperymenty Autolux czy debiutanci Nine Pound Shadow.

Tegoroczny zdobywca „Paszportu Polityki”, Kuba Ziołek, wśród swoich ulubionych płyt wymienia trójkę: „Remain In Light” Talking Heads, „Discipline” King Crimson i „Dark Magus” Milesa Davisa. Te muzyczne tropy są jak najbardziej do uchwycenia, zarówno w jego solowym projekcie Stara Rzeka (TU WIĘCEJ) jak i kolektywnym graniu w wykonaniu Alamedy 5. Dwupłytowy „Duch Tornada” tej bydgoskiej formacji to hipnotyczny rytm afrykańskich bębnów, przechodzący płynnie w krautrockowy trans z noise'owy skowytem gitary w tle. Cechą szczególną jest nie tyle bogactwo, przemyślana wielowątkowość wszystkich kompozycji ale ich umiejętne stapianie w jeden spójny, psychoaktywny trip. Zresztą sami muzycy mówili, że zamierzeniem była próba kolektywnego komponowania na żywo, poszerzenie przestrzeni dźwięku.

Henry Rollins swoją biografią mógłby obdzielić kilka osób. Ten tytan pracy przez ostatnie trzy dekady udzielał się twórczo jako wokalista, producent, dziennikarz, wydawca, podróżnik, w końcu mówca. W tej ostatniej roli, 24 stycznia odwiedzi Wrocław, dając popis swoich oratorskich możliwości w ramach "The Charmingly Obstinate European Tour". Zanim jednak Rollins zawiesił mikrofon na statywie, w latach 1981 – 1986 był wokalistą hardcore'owej kapeli Black Flag. Przypomnimy sobie, z jaką siłą i pasją znajdował ujście dla swojego gniewu.

Henry Rollins wystąpi na scenie Radia Wrocław 24 stycznia 2016 r. o godz. 18:00.

A Rollinsa i wiele innych dźwięków usłyszymy w audycji Nie Było Grane na antenie Radia Wrocław Kultura, dziś od 20.00.

Słuchaj Radia Wrocław Kultura (link do streamu jest dostępny TUTAJ)

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama