Specjalna debata polityczna Radia Wrocław [O SĄDACH i PREZYDENCKIM WECIE]

, IAR, pk | Utworzono: 2017-07-25 10:27 | Zmodyfikowano: 2017-07-25 10:27
Specjalna debata polityczna Radia Wrocław [O SĄDACH i PREZYDENCKIM WECIE] - fot. Radio Wrocław
fot. Radio Wrocław

Politycy komentowali i rozmawiali przede wszystkim o dzisiejszym prezydenckim wecie dotyczącym dwóch ustaw już przyjętych przez Sejm i Senat.

Prezydent Andrzej Duda powiedział w specjalnym orędziu telewizyjnym, że zmiany w wymiarze sprawiedliwości są niezbędne, a bez jego reformy nie zbudujemy sprawiedliwego państwa. Zaznaczył również, że reforma sądownictwa to spełnienie oczekiwań społeczeństw. Prezydent zwrócił uwagę na rolę wymiaru sprawiedliwości w funkcjonowaniu państwa.

Andrzej Duda zauważył w swoim wystąpieniu, że wielu ludzi ma negatywne doświadczenia z sądami i, że oczekują oni bezstronnego traktowania przez sędziów.

Prezydent zawetował dziś ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Jako jeden z powodów swojej decyzji wymienił zbyt duży wpływ, jaki zgodnie z projektami ustaw zdobywał nad Sądem Najwyższym Prokurator Generalny.

Andrzej Jaroch z Prawa i Sprawiedliwości nie ukrywał zdziwienia posunięciem prezydenta. - Sądzę, że pan prezydent ma przede wszystkim wiedzę, która pozwala mu z pełną odpowiedzialnością podjąć taką decyzję. Nie sądzę, żeby miały na to wpływ protesty.

- My obserwujemy ulicę. Sporo także mówi się o wpływach zagranicy - dodał Andrzej Jaroch.

Joanna Bronowicka z PSL, która dziś rano była gościem naszego radia, także jest zdziwiona takim obrotem sytuacji, choć jej zdaniem prezydent powinien powiedzieć trzy razy weto:

Marek Łapiński z Platformy Obywatelskiej twierdzi, że prezydent jako sędzia i strażnik konstytucji przyznał rację obywatelom. - Jest dwa razy weto i czekamy na trzecie. Mimo to już dziękujemy Andrzejowi Dudzie, że wysłuchał ludzi:

- Kiedy spojrzałem na prezydenta Andrzeja Dudę, zobaczyłem, że wyszedł z poczekalni przed gabinetem prezesa Kaczyńskiego. Uważam, że niestety przed nami jeszcze jedna poważna potyczka, bo pozostała jedna ustawa do zawetowania, a te dwie o których mówimy i tak trafią z powrotem do Sejmu, powiedział z kolei poseł .Nowoczesnej:

Zdaniem Witolda Studniarczyka z Kukiz '15, wszystko musiało się tak skończyć:

Jednocześnie polityk Kukiz '15 nie chciał jednoznacznie powiedzieć, czy w razie ewentualnego głosowania posłów nad odrzuceniem prezydenckiego weta, jego ugrupowanie stanie po stronie PiS, czy po stronie opozycji.

POSŁUCHAJ CAŁEJ DEBATY SPECJALNEJ RADIA WROCŁAW:

Orędzie prezydenta:

Prezydent Andrzej Duda w specjalnym orędziu powiedział, że wielu Polaków ma ogromne poczucie niesprawiedliwości w związku z działaniem sądownictwa. Wyjaśnił, że zawetował ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym, gdyż były niezgodne z Konstytucją.

Prezydent dodał, że bez reformy wymiary sprawiedliwości nie ma możliwości budowania sprawiedliwego państwa, czyli takiego, które równo traktuje wszystkich obywateli, a ci mają zaufanie do niego. "Zmiany są niezbędne na płaszczyźnie proceduralnej, formalnej, a także na płaszczyźnie etycznej" - podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent powiedział, że zmiany proponowane przez Prawo i Sprawiedliwość w dużej mierze wychodziły naprzeciw oczekiwaniu Polaków. Dodał jednak, że jako prezydent nie mógł ich zaakceptować, dlatego skorzystał z prawa weta. Zdaniem prezydenta, ustawy wymagają zmian, aby zapewnić ich zgodność z Konstytucją, aby utrzymywały niezależność władzy sądowniczej, ale bez poczucia absolutnej bezkarności i nadrzędności, oraz stwarzały warunki, by sędziowie czuli się niezależni od różnego rodzaju nacisków.

Andrzej Duda zapowiedział również, że w najbliższym czasie skieruje do Sejmu przygotowane przez niego projekty ustaw, reformujących polskie sądownictwo. "Wierzę, że w możliwie krótkim terminie te poprawione ustawy zostaną przez parlament uchwalone i mądra, propaństwowa, a przede wszystkim prospołeczna reforma wymiaru sprawiedliwości stanie się faktem. Ludzie na to czekają" - dodał prezydent.

Andrzej Duda wyraził również nadzieję, że solidnie i mądrze przygotowana reforma sądów przyczyni się do tego, by jeszcze skuteczniej budować dobrą przyszłość Polski jako państwa sprawiedliwego i silnego, które chroni i szanuje zwykłego człowieka. "Wszyscy marzymy, by żyć w kraju wolnym, demokratycznym, bezpiecznym i dostatnim" - zakończył prezydent.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.