Nie Było Grane 26/08: Everything Everything, Peter Perrett, Grizzly Bear, Oh Sees, Queens Of The Stone Age, Jeff Tweedy

Michał Kwiatkowski | Utworzono: 2017-08-26 14:30 | Zmodyfikowano: 2017-08-26 14:30
A|A|A

Nie Było Grane 26/08


3 tygodnie temu dali najlepszy koncert na OFFie, zupełnie się wtedy nie chwaląc, że przygotowują nową płytę. Wydana po cichu w piątek z miejsca doczekała się recenzenckich peanów, ale chyba już czas się przyzwyczaić, że to czego dotknie John Dwyer zamienia się w świetną muzykę.

Na opublikowanym wczoraj albumie „Orc”, firmowanym przez nowy/stary projekt (już nie 'Thee' a tylko 'Oh Sees'), czeka nas kontynuacja znanego garażowego flirtu, coraz śmielej zbaczającego w krautrockowe bezdroża. Mocno? Sprawdzimy to, sięgając przy tym na moment do archiwum niemieckiej muzyki eksperymentalnej, a konkretnie do muzyki wywodzącej się z Kolonii.


2 pozostałe płyty, wokół których zbudujemy narrację naszego popołudniowego spotkania, to 2 powroty. Wielkie? Tu zdania są podzielone, choć raczej ze wskazaniem na rozczarowanie niż ewolucję i poszerzenie palety doznań artystycznych. I tak zarówno Niedźwiedź, który wyszedł ze swojej gawry po 5 latach snu czy Królowe, które kazały na siebie czekać rok krócej, niektórych rozczarowują.
Ale może rację ma Ed Droste, który o najnowszej płycie Grizzly Bear mówi, że to materiał, który potrzebuje co najmniej 5 przesłuchań abyśmy mogli wyłapać niuanse stanowiące o jego sile?


Te ostatnie pełnią istotną rolę, szczególnie jeśli brać pod uwagę proces tworzenia „Villains”, ale i odbiór najnowszego albumu QOTSA, o którym Troy Van Leeuwen z pełnym przekonaniem opowiada jako o „rock'n'rollu mającym sprawiać ludziom radość”. Zresztą tę opinię zdecydowanie podziela lider i naczelny architekt wszystkich dotychczasowych poczynań Queens Of The Stone Age.


Opowiemy o tym jak powstawały te albumy, sprawdzimy jakie wątki autobiograficzne poruszył Josh Homme (jeden z nich już przytoczony został na początku tekstu), zagramy też najlepsze utwory, których wśród zapowiadających całość - singli - nie znajdziemy.


Audycja Nie Było Grane czyli sludge, doom, indie, shoegaze, alternatywa, eksperymenty i proste piosenki - Radio Wrocław Kultura, w soboty od 16.00 do 19.00.

W końcu 1 utwór i płyta, której/ych jeszcze nie ma, ale w Nie Było Grane już są i sprawdzimy jak brzmią. Zapraszam!

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama